Bogaty ojciec biedny ojciec.

Opublikowane przez Wicher Adrian w dniu

Robert T. Kiyosaki, Sharon L. Lechter: Bogaty ojciec biedny ojciec.

O czym wiedzą bogaci, a czego nie wiedzą biedni? Jak przebiega edukacja finansowa w bogatych domach, a jak w tych niezamożnych?

Dlaczego biedni pracują dla pieniędzy, a na bogatych pracują pieniądze?

Czy i Ty także możesz sprawić, aby to pieniądze pracowały dla Ciebie? Nieziszczalne marzenie? To dowiedz się, że wcale nie musisz dużo zarabiać, aby wejść na poziom zamożności.

Ta książka wstrząsnęła wieloma ludźmi. Otworzyła im nowe horyzonty.

To prawda, że większość ludzi ma problemy finansowe. Prawdą jest także, że tak wielu ludzi żyje skromnie, a nawet biednie. Jednak w zasadzie każdy może dołączyć to owej „cienkiej śmietanki” cieszących się wolnością finansową.

Robert Kiyosaki i Sharon Lechter odsłaniają ignorancję czytelnika w dziedzinie finansów, w kwestii finansowego „ustawienia się” w życiu.

Pokazują, jakie są różnice w edukacji dzieci w rodzinach bogatych i rodzinach klasy średniej, czy w domach po prostu biednych. A różnice te są wprost przepastne.

A co się stanie, jeśli biedni otworzą oczy na pewne proste mechanizmy tworzenia bogactwa?

Właśnie dlatego książka ta jest tak ważna. Bo uczy tego, czego nie dowiemy się w szkole, ani nawet na studiach.

Współczesna edukacja tworzy przyszłych pracowników i to często do nieistniejących już stanowisk pracy. Nie nadąża za zmianami na rynku pracy, a cóż mówić o wiedzy na temat pieniędzy.

O dysonansie pomiędzy edukacją a rzeczywistością, między teorią a praktyką dowiadujesz się dopiero na rynku pracy, kiedy rekruterzy pytają o to, o czym mamy mgliste pojęcie. Kiedy mamy problemy z wyborem formy działalności gospodarczej, z wyborem formy opodatkowania. Kiedy nagle spostrzegamy, że oto znaleźliśmy się w pętli zadłużenia… Kiedy to się stało? Jak do tego doszło?

No i to ciągłe przekonanie, że państwo zagwarantuje nam byt na emeryturze. A to wszystko mrzonki jeszcze z epoki kanclerza Bismarcka, bo nasz system emerytalny się korzeniami do tej właśnie epoki, kiedy średnia życia wynosiła 45 lat.

Książka jest znakomicie napisana. Większość pochłania ją z wypiekami na twarzy. Na początku jest opór, bo on zawsze występuje, kiedy łamane są rodzinne schematy i odwieczne przekonania.

Wkrótce jednak przychodzi przekonanie o konieczności przeprowadzenia zmian w swoim życiu. Bo mamy proste wskazania, co robić, aby swoje sprawy wziąć w swoje ręce. Jak postępować z pieniędzmi, aby je pomnażać, aby generować dostatek.

Ta książka może, a nawet powinna być punktem zwrotnym w życiu bardzo wielu ludzi.

Życie nie musi już zawsze wiązać się z wyrzeczeniami. To smutne, a niekiedy nawet żałosne realia. Dlatego tak ważna jest ta pozycja, ponieważ uczy jak wyrwać się z tej smutnej rzeczywistości. Jak wybudować obfitość i jak stworzyć swoją rzeczywistość, w której już nie trzeba będzie oglądać złotówki z każdej strony, zanim się ją wyda.

Kluczowymi pojęciami są aktywa i pasywa. Są jednak nieco inaczej rozumiane niż w klasycznej księgowości. Te dwa pojęcia odgrywają decydującą rolę na światowych rynkach, ale także w życiu każdego z nas. Drogą do bogactwa jest stałe powiększanie aktywów, bo to one powodują przychód, a zatem  i nasze bogactwo. Pasywa zaś, to koszty, które należy rozsądnie ograniczać, a kiedy się da, eliminować.

Kluczowym jest nauczenie się odróżniania pasywów od aktywów i rozsądne inwestowanie.

Książka jest niezwykle ważną pozycją także i dlatego, że nie wystarczy już czekać na emeryturę, ciężko pracując, aby mieć satysfakcjonujące  życie na oczekiwanym poziomie.

Ciężka praca? Okej, jeśli ktoś lubi ciężko pracować, to jak najbardziej tak, ale pracujmy rozsądnie.  Poza pracą zawodową, prowadzeniem biznesu, korzystajmy z bogactwa tego kompendium wiedzy praktycznej.

Książka Kiyosakiego i Lechter ukazała się już dość dawno temu, ale jest ponadczasowa. Do dziś nic nie straciła ze swojej aktualności. Nadal jest bestsellerem, który każdy powinien przeczytać, bo zawiera klucz do zrozumienia, że nie chodzi o to, abyśmy pracowali dla pieniędzy, lecz aby to pieniądze pracowały na nas.

Okazuje się, że nawet przy niewielkich dochodach można wygenerować spory kapitał. I nie jest to magia, tylko matematyka.

Ponadto w tej książce poznasz mechanizmy funkcjonowania rynków, tajemnice generowania bogactwa, które są przekazywane tylko w bogatych rodzinach, poznasz możliwości inwestowania w nieruchomości i jak założyć własny biznes.

Przy czym książka ta jest międzypokoleniowa. Skorzystają z niej dorośli, ale też młodzież, a nawet dzieci. Przedsiębiorczość nie zna granic wieku, istnieją jedynie granice wiedzy, które dzięki tej książce można przełamać.

Kim jest Robert Kiyosaki? To pochodzący z Hawajów amerykański inwestor, biznesmen i propagator wiedzy finansowej. Autor bestsellerowych książek, właśnie z dziedziny praktycznych finansów. Także i w tej książce dzieli się swoją praktyczną wiedzą.

Natomiast Sharon Lechter jest amerykańską bizneswoman i edukatorką finansową. Jak i Kiyoskai jest autorką książkowych bestsellerów.

Autor książki, Robert Kiyosaki, zmieni Twój sposób myślenia o bogactwie. Prezentuje on bardzo pragmatyczne podejście do życia. Z jego poradnika dowiesz się wielu praktycznych wskazówek na temat inwestowania. Jest on orędownikiem edukacji finansowej od najmłodszych lat i przekazuje czytelnikowi wiedzę o tym, jak pieniądze mają na niego pracować.

Chcesz poznać receptę biznesmena na sukces finansowy? Według Roberta Kiyosaki kluczowe jest oswajanie dzieci z tematem pieniędzy i przekazywanie im wiedzy, dzięki której będą mogły cieszyć się dostatnim życiem w dorosłości. W książce „Bogaty ojciec, biedny ojciec” autor rozwiewa powielany przez kolejne pokolenia mit, że aby stać się bogatym, trzeba niebotycznie dużo zarabiać. W jego opinii wysoka pensja nie jest warunkiem koniecznym, aby stać się zamożnym człowiekiem.

Dołącz więc do zamożnych 🙂 .

Kategorie: Książki

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *